Viis näidet linnade energiaüleminekust

Edited on 30/04/2025

hhh

Poliitilised juhid üle maailma ootavad linnadelt panust energiasüsteemide ümberkujundamisse. Toome teieni viis URBACTi head praktikat, mis aitavad Euroopa linnadel saavutada kliimaeesmärke ja tagada võrdne energiateenuste kättesaadavus. 

2024. aasta lõpus kutsuti Euroopa linnu ja piirkondi esitama oma säästva linnalise arengu lahendusi. Neid taotlusi hinnati kohaliku mõju, osaluspõhise ja integreeritud lähenemisviisi ning teistele Euroopa linnadele ülekantavuse potentsiaali alusel. 

Selles artiklis käsitletakse lähemalt viit uut URBACTi 116-st valitud heast praktikast. Need algatused annavad väärtusliku ülevaate praktilistest ja ülekantavatest lahendustest ambitsioonikate kliimaeesmärkide saavutamiseks ning kogukonna juhitud, õiglase energia kättesaadavuse tagamiseks. Loe edasi selle kohta, kuidas Euroopa linnade kohalikud omavalitsused, erinevad sidusrühmad ja kogukonnad teevad juba praegu koostööd, et muuta energiatõhusus reaalsuseks, vähendades samal ajal heitkoguseid ja võideldes energiavaesuse vastu. 

 

Kogukonna juhitud energiaalgatused 

 

Energiaühistutel on tohutu potentsiaal turvalisemate, taskukohasemate ja puhtamate energiasüsteemide saavutamiseks kogu Euroopas. Uurime lähemalt, kuidas kaks linna toetavad kohalikke kogukondi, et vähendada energiavaesust ja tagada energiatõhusus, madalamad arved ja rohkem töövõimalusi keskkonnasäästlikes tööstusharudes. 

 

#1 – Caldes de Montbui (Hispaania) 

 

La CEL de Caldes on rajanud 18 fotogalvaanilist rajatist, mida jagatakse 300 pere vahel Barcelona suurlinna piirkonnas. See algatus võimaldab kodanikel toota, hallata ja tarbida taastuvenergiat ning lisaks sellele omada fotogalvaanilist infrastruktuuri kollektiivselt. Kasutades päikeseenergiat ja edendades isetarbimist, annab projekt elanikele rohkem võimalusi, vähendades samal ajal sõltuvust välistest energiatarnijatest. 

Kogukonnapõhine lähenemisviis mitte ainult ei suurenda ligipääsetavust ja energiaautonoomiat, vaid edendab ka kohalikku majandust ja võitleb energiapuuduse vastu. La CEL de Caldes on osa kohalikust kliimakavast. Alates 2020. aastast tegutsev kohalik kliimameetmete büroo on olnud oluline energiatõhususe alase teadlikkuse tõstmisel ning on saanud katalüsaatoriks erarajatistele, mille arv ja võimsus on hüppeliselt kasvanud: nüüd toodetakse 12% kogu linna vajaminevast elektrist kohapeal ja säästvalt. 

 

#2 – Hrastnik (Sloveenia) 

 

Solar School Energy Community on Sloveenia esimene ühistute poolt välja töötatud isetarbimise päikeseenergia algatus, mis varustab 16 kodumajapidamist, kolme avalikku hoonet ja kahte ettevõtet. Projekt hõlmab päikesepaneelide paigaldamist koolihoonetele, mis võimaldab õpilastel, õpetajatel ja kohalikel sidusrühmadel saada otsest kasu taastuvenergia tootmisest. Elanikud aitavad aktiivselt kaasa taastuvenergia tootmisele - nad ei ole enam pelgalt energia tarbijad, vaid ka osa tootmisprotsessist.  

See algatus on toonud sisse uue avaliku ja erasektori partnerluse mudeli: kaasates kohalikku ühingut, omavalitsust, aga ka kohalikku kogukonda. Tegelikult juhib ühistu kogukondliku isetarbimise päikeseenergia kava paigaldamist, tagades, et päikeseenergia rahaline ja keskkonnaalane kasu jääb kogukonna sisse. Täna vähendab 300 kW võimsusega päikeseelektrijaam sõltuvust fossiilkütustest, julgustades ka teisi omavalitsusi, kes soovivad edendada kohalikku energiavarustuse vastupidavust.

 

Mis on sellele teie linna jaoks kasu? 

 

Ühest küljest näitab La CEL de Caldes, kuidas energiaühistu võib pakkuda palju võimalusi, et rahuldada erinevaid sihtrühmi, tuues kohalikule tasandile mitmekesiseid energialahendusi. Teisest küljest on Rohelise Hrastniku energiaühistu teedrajav mudel ühiste hüvede, sealhulgas energia, demokraatlikuks haldamiseks nii, et kedagi ei jäeta kõrvale. Teised linnad saavad neid mudeleid kasutada, edendades partnerlust kohalike omavalitsuste, ühistute ja haridusasutuste vahel, tagades kogukonna laialdane osalus taastuvenergia lahendustes. 

hhh

 

Teerajajad avaliku sektori energiatõhususes  

 

Hooned moodustavad 40% ELi energiatarbimisest ja 36% kasvuhoonegaaside heitkogustest, samal ajal on 75% hoonestusest endiselt ebatõhus. Hoonete energiatõhususe parandamine on oluline, et tagada Euroopa linnade jätkusuutlik, õiglane ja vastupidav tulevik. Bukarest (Rumeenia) ja Karlovac (Horvaatia) on võtnud kasutusele integreeritud lähenemisviisi, millega stimuleeritakse töökohtade kasvu, parandatakse hariduse ja õppekavade kvaliteeti ning edendatakse kogukonna kaasamist. 

 

#3 –Bukarest (Rumeenia) 

 

Üks näide sellest, kuidas linn saab leida energialahendusi, on ühe Bukaresti kooli muutmine peaaegu saastevabaks hooneks. Bukaresti 6. ringkonnas asuv kool on moderniseeritud täiustatud energiatõhususe meetmetega, sealhulgas parema isolatsiooni, energiatõhusate küttesüsteemide ja päikesepaneelide paigaldamisega. 

Algatus hõlmab ka kõigile õpilastele mõeldud haridusprogrammi, mis hõlmab interaktiivseid koolitusi, õpetab ressursside tõhusa kasutamise olulisust ja kaasab digitehnoloogiaid koolide õppekavadesse. Projekt vähendab märkimisväärselt energiatarbimist ja CO₂-heidet integreeritud linnaarengu lähenemisviisi abil. Kuna ümberkujundatud avalikud hooned on integreeritud ka kohalikesse energiakogukondadesse, saavad ümbritsevad linnaosad vähendada süsinikdioksiidi heitkoguseid ja muutuda „positiivse energiaga linnaosadeks“. 

2024. aasta novembris toimus Bukarestis URBACTi ja Euroopa linnaalgatuse (EUI) korraldatud ELi linnalabor. Üritusel osalesid osalejad 11 ELi liikmesriigist, kus tutvustati energiarahastuse konteksti Euroopas ning rahastamisraamistikke, -allikaid ja -vahendeid. 

 

#4 – Karlovac (Horvaatia) 

 

SolariKA hõlmab endas päikeseelektrijaamade paigaldamist haridusasutustes 14 katseprojekti kaudu. Projekt on üks linna hiljuti vastu võetud säästva energia- ja kliimameetmete kava (SECAP) verstapostidest, milles seatakse eesmärgid vähendada energiatarbimist ja CO₂-heidet 2030. aastaks enam kui 40% võrra. 

See algatus võimaldab energiatõhusat renoveerimist mitme korteriga hoonetes ja avalikes asutustes, vähendades elektrikulusid ja aidates kaasa kliimaeesmärkide saavutamisele. Antud hea linnapoliitiline praktika on suunatud peamiselt kinnisvaraomanikele, kelle hoonetesse paigaldatakse taastuvenergiat, ja linnale, kes haldab asutuste eelarvet ja kulusid. 

 

Mis on sellele teie linna jaoks kasu? 

 

Nagu Bukarest ja Karlovac näitasid, võib koolide ja avalike hoonete moderniseerimine energiatõhusate tehnoloogiate ja päikeseenergiaga vähendada märkimisväärselt energiakulusid ja heitkoguseid. 

 Bukarest pakub kahest seni tutvustatud praktikast saadud kogemustest lähtuvalt mitut sidusrühma hõlmavat lähenemisviisi, mis hõlmavad haridusasutusi, elanikke, valitsusväliseid organisatsioone, õpetajaid, õpilasi, kohalikke ametnikke, kommunikatsioonieksperte ja erasektori praktikuid. Integreerides päikeseenergia lahendusi avalikku infrastruktuuri näitab Karlovac eeskuju laiendamiskõlbliku ja kulutõhusa mudeliga linnadele, kes soovivad parandada munitsipaalhoonete energiatõhusust. Karlovac on näidanud ka seda, kuidas poliitiline tahe ja pikaajaline strateegiline planeerimine võivad edendada säästvat arengut ja energia üleminekut.    

ttt

 

Kaasav energiasüsteemide ümberkujundamine 

 

Päikesepaneelide kasutuselevõtt on puhtale energiale ja kodumajapidamistele võit, kuid see võib põhjustada ka tahtmatuid tagajärgi - traditsioonilised võrguettevõtjad võivad kliente kaotades kompenseerimiseks hindu tõsta, mõjutades sellega kõige haavatavamaid gruppe. Seetõttu on väga oluline, et energiaüleminek oleks kaasav ja ei süvendaks olemasolevat ebavõrdsust. Hispaania linna Getafe puhul oli energiavaesuse vastu võitlemiseks vaja integreeritud lähenemisviisi, mis ühendab tipptasemel digitaaltehnoloogia, sotsiaalpoliitika, energiatõhususe meetmed ja kogukonna aktiivse kaasamise. 

 

#5 – Getafe (Hispaania) 

 

Energiavaesuse Analüüsiüksus (EPIU) tegeleb kütteostuvõimetusega andmepõhiste poliitiliste lahenduste abil, kasutades masinõpet ja tehisintellekti, et selgitada välja energiavaesuse tegelik ulatus. EPIU pakub energiatõhususe parandamiseks kohandatud lahendusi, mis ulatuvad lihtsatest meetmetest kuni keerukate hoonete renoveerimiseni, arvestades erinevate rühmade vajadusi. 

Kombineerides tehnoloogilist innovatsiooni aktiivse kogukonna osaluse ja kaasamisega töötab Getafe selle nimel, et haavatavamad elanikud saaksid toetust oma energiaarvete vähendamiseks ja elutingimuste parandamiseks. Algatus hõlmab ka sektoritevahelist koostööd, hõlmates ministeeriumi instituuti, piirkonda, panka, kahte kohalikku valitsusvälist organisatsiooni ja nõustajana tegutsevat eraettevõtet. 

 

Kuidas teie linn sellest võidab? 

 

Getafe Energiavaesuse Analüüsiüksus on laiendatav praktika, mis tegeleb energiapuudusega integreeritud lähenemisviisi kaudu, ühendades tipptasemel digitaaltehnoloogiat, sotsiaalpoliitikat, energiatõhususe meetmeid ja kogukonna aktiivset kaasamist. 

Linnad võivad digitaliseerimise kaudu vastu võtta sarnaseid andmestrateegiaid, et kindlaks teha haavatavad majapidamised ja rakendada sihipäraseid meetmeid, mis parandavad energia kättesaadavust ja võitlevad energiapuuduse vastu.  

 

 

URBACTi heade linnapoliitiliste praktikate andmebaas 

 

Ülal esile toodud head praktikad tõestavad, et linnadel on energiaüleminekus oluline roll. Need lahendused pakuvad linnavalitsustele praktilisi mudeleid, olgu selleks siis kogukonnapõhised algatused, avalike hoonete moderniseerimine või kaasav ja andmepõhine energiapuuduse vastu võitlemise poliitika. 

Külastage URBACTi heade praktikate andmebaasi ja uurige, kuidas teised linnad rakendavad edukalt strateegiaid ja lahendusi paljudes valdkondades – alates energiatõhususest kuni liikuvuse, noorte kaasamise ja kliimameetmeteni. Pidage meeles, et kõik URBACTi head praktikad on valitud välja eksperthinnangu alusel: algatuse kohalik mõju, asjakohane osalus ja integreeritud lähenemisviiside ulatus ning selle ülekandepotentsiaal teistesse Euroopa linnadesse. 

 

Submitted by on 30/04/2025
author image

Annika Vaiko

See all articles