Zmenil COVID-19 Novú Lipsku chartu ?

Edited on 22/07/2020

Interview Eddyho Adamsa (Lead Experta operačného programu URBACT) s Jonasom Scholze (generálnym riaditeľom Nemeckej asociácie pre bývanie, mestský a územný rozvoj) o dopade koronavírusu COVID-19 na Novú Lipsku chartu.

Nová Lipská charta sa pripravovala už dávno pred pandémiou COVID-19. Prinútili nedávne skúsenosti nemecké predsedníctvo v Rade EÚ, aby prehodnotili celú svoju víziu budúcnosti mestského rozvoja? Alebo pandémia sposobená koronavírusom COVID-19 iba posilnila potrebu zásad stanovených v návrhu dokumentu? O tom sa rozprával Eddy Adams (Lead Exper operačného programu URBACT) s Jonasom Scholze, generálnym riaditeľom Nemeckej asociácie pre bývanie, mestský a územný rozvoj.

1. júla 2020 Nemecko preberá predsedníctvo v Rade EÚ na šesť mesiacov. Posledné nemecké predsedníctvo v roku 2007 vytvorilo Lipskú chartu, ktorá sa stala základným kameňom mestskej politiky EÚ. Teraz, v priaznivom okamihu pre Európu, Nemecko vytvorí Novú Lipsku chartu počas svojho predsedníctva v Rade EÚ do roku 2020.

V mene Spolkového ministerstva vnútra, budov a komunít sa Jonas Scholze, manažér kancelárií v Bruseli a generálny riaditeľ Nemeckej asociácie pre bývanie, mestský a územný rozvoj, centrálne podieľal na príprave novej Lipskej charty. Svoje myšlienky o najnovšom vývoji a vplyve sa podelil s Eddy Adamsom (Lead Expertom operačného programu URBACT), ktorý v rámci nového procesu charty vedie URBACT City Labs.
 

Eddy: Nemecké predsedníctvo EÚ plánuje už dlhý čas. Prečo ste sa rozhodli vytvoriť Novú Lipskú chartu?
Jonas: Ešte pred touto súčasnou pandémiou sa evidentne zvyšoval tlak na mestské záležitosti. Demonštrácie „Fridays for Future“, zaobchádzanie s utečencami, zákazy jazd v mestách, explózia cien nájomného a cien pôdy - to všetko donedávna dominovalo diskusii o mestskom rozvoji. Niet divu, že tieto otázky boli významné v celoeurópskom dialógu v rámci prípravy na nemecké predsedníctvo a v rámci neho na Novú Lipskú chartu.
 

Eddy: Potom sa do toho všetkého narazila pandémia koronavírusu COVID-19. Zmení to v zásade všetko?
Jonas: No, počas pandémie COVID-19 sa zdá, že témy týkajúce sa obsahu sa presúvajú doslova cez noc. To by nás mohlo prinútiť opýtať sa, či potrebujeme Lipskú chartu s úplne odlišnými cieľmi a zásadami. Faktom však je, že pandémia ešte viac objasnila kľúčové mestské problémy - napríklad hustotu miest a odolnosť miest. Aktuálna verzia Novej Lipskej charty už poskytuje cenné odpovede na tieto problémy. Vidíme napríklad, že integrovanejšia participatívna politika mestského rozvoja, ktorá je zameraná na spoločné dobro a zároveň vyvažuje a spája ekologické, sociálne a hospodárske ciele, je dôležitejšia ako kedykoľvek predtým.
 

Eddy: Stále sú to prvé dni, čo si však myslíte, aký vplyv má COVID-10 na politiku mestského rozvoja?
Jonas: Kríza sa prejavuje v podobe úplne novej reality a jej dlhodobé účinky na koexistenciu miest je sotva predvídateľné. Pre tvorcov mestských politík kladie dôležité otázky: Musíme odložiť problémy, ktoré boli relevantné „včera“? A čo naše osvedčené zásady rozvoja miest? Naliehavou praktickou otázkou pre nás je, ako by mala Nová  Lipska charta, ktorej vývojový proces je takmer dokončený, reagovať na túto situáciu.
 

Eddy: Hovorili ste o odolnosti miest. Redefinuje pandémia COVID-19 náš spôsob myslenia ?
Jonas: Áno. COVID-19 dáva koncepcii odolnosti mesta úplne nový význam. V tomto novom kontexte je úzko spojená s trojuholníkom udržateľnosti: komunity s fungujúcim hospodárstvom, ekologické riešenia šetrné k životnému prostrediu a „ekologická“ a sociálne spravodlivá mestská spoločnosť sú preukázateľne odolnejšie voči krízam. Ďalšími ukazovateľmi „silných“ miest je poskytovanie služieb všeobecného záujmu v sociálnych, vzdelávacích a zdravotných odvetviach, ako aj digitálna infraštruktúra a služby. Úspešný rozvoj miest, kvalitné zelené a otvorené priestranstvá, verejné priestranstvá, ktoré vyzývajú ľudí, aby sa zdržiavali, a správne fungovanie štvrtí, sú faktory, ktoré sú veľmi dôležité. K tomu sa pridávajú zásady flexibility a prispôsobivosti, ktoré sa podporujú najmä prostredníctvom nástrojov rozvoja miest.
 

Eddy: Čo to znamená pre miestne orgány v Európe?
Jonas: COVID-19 opäť ukazuje, že v našej globálnej, vysoko prepojenej spoločnosti nemusí byť príčina a následok udalostí geograficky prepojená. Celé národné hospodárstva sa dostávajú na kolená, čo poukazuje na zraniteľnosť spoločností voči vonkajším vplyvom. COVID-19 sa teraz môže šíriť po celom svete - ale musíme sa vírusom zaoberať lokálne. Táto „schopnosť konať“ našich miest je však ohrozená na mnohých miestach: ešte pred Covidom mnoho obcí a miest nemalo dostatok finančných a ľudských zdrojov. Okrem toho bude mať obrovský vplyv aj kolaps daňových príjmov, ktorý sa v súčasnosti očakáva.

Mestá a obce preto potrebujú podporu - prostredníctvom národných programov a transferových platieb, ale predovšetkým prostredníctvom európskych peňazí, napríklad zo štrukturálnych fondov EÚ. Ich význam pre koncepty integrovaného rozvoja miest je dnes dôležitejší ako kedykoľvek predtým. Okrem toho môže európska spolupráca a výmeny medzi mestami pomôcť pri riešení kríz, ako je napríklad COVID-19. Takéto formáty koniec koncov zaručujú posilnenie kompetencií miest v celej EÚ. V tejto súvislosti poskytujú cenné služby najmä partnerstvá EÚ v mestskej agende a program vytvárania sietí URBACT.
 

Eddy: Takže to vyzerá tak, že Nová Lipská charta nás nasmeruje správnym smerom?
Jonas: Stručne povedané: výsledky, ktoré sa doteraz dosiahli v procese európskeho a vnútroštátneho dialógu pri príprave Novej Lipskej charty, sa nemusia nijako prevrátiť. Starý dokument z roku 2007, ako aj vznikajúca Nová Lipská charta s integrovaným, participatívnym a miestnym prístupom určujú základné zásady, ktoré mestám pomáhajú stať sa odolnými a prispôsobovať sa náhlym zmenám. Kľúčovým prvkom novej charty je aj vyššie uvedená zvýšená právomoc miest konať s cieľom transformovať svoju politiku rozvoja miest a orientovať ju na spoločné dobro. Znamená to najmä, že verejné orgány by mali konať v záujme verejného blaha a poskytovať vhodné služby a infraštruktúry. Zahŕňa tiež aktívnu a strategickú územnú politiku a plánovanie využívania pôdy, ako aj formovanie digitálnej transformácie - všetko v prospech spoločnosti ako celku.
 

Eddy: Hovoríte o potrebe vyváženého prístupu. Ako reagujete na tých, ktorí hovoria, že musíme hospodársky rast postaviť do popredia oživenia?
Jonas: Kríza ani zďaleka neskončila. Preto by sme mali mať odvahu znovu otvoriť rozpravy. Nemali by sme zahodiť overené koncepcie a ciele ekologickej udržateľnosti. Práve naopak, tieto princípy zostávajú platné. Nakoniec sú to tieto pojmy a ciele spojené s trojuholníkom hospodárskej, environmentálnej a sociálnej udržateľnosti, ktoré nám pomôžu vyvíjať účinné dlhodobé riešenia, ktoré vyhovujú našim potrebám - so zreteľom na súčasnú situáciu a budúce výzvy.
 

Nová Lipská charta bude uverejnená v novembri 2020. V septembri zorganizuje Nemecká asociácia pre bývanie, mestský a územný rozvoj a  Spolkové ministerstvo vnútra, budov a komunít Nemecka konferenciu s názvom "Europe's Cities Fit for Future", aby prediskutovali súčasné a budúce prístupy k úspešnému integrovaniu mestský rozvoj v Európe.

Zistite viac o tejto udalosti a zaregistrujte sa TU. Operačný program URBACT podporil tento proces prostredníctvom série mestských laboratórií súvisiacich s princípmi Lipskej charty.

Podrobnosti nájdete nižšie:

Submitted by Matus Zak on 22/07/2020