Održan webinar: Gradovi za priuštivo stanovanje

Edited on 22/07/2024

objava

Udruga gradova u svojstvu kontakt točke za programe URBACT i Europska urbana inicijativa organizirala je webinar na temu priuštivog stanovanja. Webinar održan u srijedu 17. srpnja, ispitao je kako URBACT i Europska urbana inicijativa pružaju podršku gradovima u području politika priuštivog stanovanja, a predstavljen je i konkretan primjer stambenih mjera Grada Dubrovnika. Donosimo snimku webinara i prezentacije u nastavku.

Uvod u temu predstavio je Marko Ercegović, savjetnik u Udruzi gradova i moderator ovog webinara. Stanovanje i urbani razvoj u Europskoj uniji suočavaju se s mnogim izazovima posljednjih godina. Izazovi priuštivosti imaju različite učinke na različite tipove kućanstava, različite dohodovne razrede, različite modalitete vlasništva, teritorijalne aspekte stambenog tržišta ili ponašanje građana. Kontinuirano i teritorijalno diverzificirano povećanje troškova stanovanja (cijena i visina najamnine) utjecalo je na razinu ponude koja ne zadovoljava potražnju, ne samo u kvantitativnom smislu, već i u odnosu na prostorne standarde, kvalitetu, dizajn i sigurnost. Postoje određene nacionalne specifičnosti, ali općenito svi su ovi aspekti rezultirali pogoršanjem ukupne priuštivosti stanovanja na razini Europske unije. U prosjeku svaka deseta osoba u EU živi u kućanstvu u kojem troškovi stanovanja čine više od 40% raspoloživog dohotka.

Zbog toga je pristupačno stanovanje postalo važno političko pitanje. Kao jedan od prvih odgovora europskih kreatora politika na sve veću nedostupnost stanovanja bilo je uspostavljanje Stambenog partnerstva Urbane agende, koje je objavilo svoj akcijski plan 2018.
2020. godine Europska komisija usvojila je strategiju “Renovation Wave” koja sadrži inicijativu za pristupačno stanovanje kroz obnovu 35 milijuna zgrada i otvaranje i do 160 000 dodatnih zelenih radnih mjesta do 2030. godine.
Iskustvo pandemije COVID-19, rat u Ukrajini i visoka inflacija zahtijevali su preispitivanje tada postojećeg pristupa stanovanju.
U rezoluciji Europskog parlamenta iz 2021. o pristupu pristojnom i pristupačnom stanovanju za sve otvorio se put za nekoliko deklaracija koje su usvojili ministri država članica nadležni za stanovanje – deklaracije iz NiceGijona i Liegea. Navedene deklaracije ističu potrebu za javnim djelovanjem kao odgovorom na pogoršanje situacije pristupačnog stanovanja u EU.

U svjetlu izrade prve stambene strategije u Hrvatskoj koja je trenutno u tijeku i koja bi trebala pružiti čvrst okvir za pristupačno stanovanje, te vodeći računa da se s problemom priuštivog stanovanja susreće sve veći broj hrvatskih građana pa posljedično i gradova, Udruga gradova organizirala je ovaj webinar kako bi se ispitale mogućnosti koje lokalne vlasti imaju na raspolaganju i kako bi uspješni hrvatski i europski primjeri dobre prakse poslužili kao inspiracija što većem broju gradova.

U tom duhu, pročelnica Upravnog odjela za poslove gradonačelnika Ivana Brnin predstavila je dubrovački model stanogradnje i mjere stanovanja. Pročelnica Brnin istaknula je kako je Dubrovnik razvio vlastiti program stanovanja. Program uključuje nekoliko modela s istim ciljem, rješavanje stambenog pitanja i omogućavanje priuštivog stanovanja građanima. Poseban naglasak stavljen je na novu demografsku mjeru obnove stambenog fonda u vlasništvu Grada unutar gradskih zidina. Ustupanjem u najam stambenih jedinica u povijesnoj jezgri obiteljima s više djece Grad izravno doprinosi demografskoj revitalizaciji, što je cilj jedne od aktivnosti održivog razvoja Plana upravljanja.

S inspirativnim primjerima nastavio je i Balasz Humayer, voditelj projekata Grada Budimpešte, govoreći o inovativnom projektu koji je trenutno u provedbi, a posvećen je upravo priuštivom stanovanju. Projekt AHA Budapest (Affordable housing for All), financiran je u sklopu 1. poziva za inovativne akcije Europske urbane inicijative, a ideja iza projekta je prilagodba i transformacija zgrada za priuštivo stanovanje.

U nastavku je Laura Collini, stručnjakinja za europsku urbanu politiku, predstavila mehanizme funkcioniranja i pružanja financijske podrške gradovima u sklopu URBACT-a i Europske urbane inicijative, te kako gradovi mogu dati svoj doprinos u postizanju priuštivog stanovanja. Predstavljena je inicijativa Cities engaging in the right to housing koja se provodila u suradnji URBACT-a i Urbanih inovativnih akcija, rezultati rada dvaju URBACT mreža ROOF i ALT/BAU, te projekti financirani u sklopu Urbanih inovativnih akcija s fokusom na stanovanje: CALICOE-Co-HousingICCARusHome Silk Road i Yes we rent! te projekt SHARE financiran u sklopu Europske urbane inicijative.

Nakon održanih prezentacija, uslijedila je rasprava u kojoj su dionici iznijeli svoje mišljenje u kojoj mjeri je državna potpora ključna za uspjeh inicijativa pristupačnog stanovanja, kako osigurati sudjelovanje građana u projektima pristupačne stanogradnje i kako izgraditi pouzdana partnerstva s drugim dionicima.

Na kraju je Lucija Jusup, savjetnica u Udruzi gradova, predstavila aktualnu ponudu URBACT-a i Europske urbane inicijative hrvatskim gradovima.

Webinar je zaključio Marko Ercegović, naglašavajući da gradovi imaju ključnu ulogu u postizanju priuštivog stanovanja. Iako nacionalna razina kreira pravni okvir, gradovi trebaju uzeti u obzir dostupno EU financiranje i mogućnosti umrežavanja. I Europska urbana inicijativa i URBACT, kao i druge inicijative i programi mogu pomoći u izgradnji kapaciteta gradova za planiranje, osmišljavanje i provedbu potrebnih mjera i akcija.

Snimka webinara dostupna je na YouTube kanalu Udruge gradova.

Submitted by Lucija Jusup on 22/07/2024
author image

Lucija Jusup

See all articles