Ankieta URBACT jest skierowana do miast dowolnej wielkości i skupiona jest na ich potrzebach. Jest również otwarta dla ogółu społeczeństwa, każdy może wypełnić kwestionariusz. Równolegle z ankietą odbędzie się seria wydarzeń konsultacyjnych i rund dyskusyjnych skierowanych do obywateli, zwłaszcza młodych ludzi.
Jak wskazał dyrektor programowy URBACT, Teofil Gherca "ważne jest, abyśmy wspólnie kształtowali przyszłość programu URBACT". "Naszą misją jest wspieranie wymiany wiedzy i dobrych praktyk między miastami z całej Europy. Ankieta pomoże nam pokazać korzyści płynące z takiej współpracy i ulepszyć naszą ofertę dla miast. To one najlepiej wiedzą, czego potrzebują, aby poprawić jakość życia i samopoczucie ludzi".
Ostatecznie wyniki ankiety zostaną przedstawione opinii publicznej i przekazane Komisji Europejskiej aby wzbogacić dyskusję na temat przyszłej polityki spójności i jej wsparcia dla współpracy między miastami.
Nie pytaj, co możesz zrobić dla URBACT, ale co URBACT może zrobić dla Ciebie.
Od 2002 roku URBACT wspiera zmiany w całej Europie, umożliwiając współpracę i wymianę wiedzy między miastami w ramach sieci tematycznych. Do tej pory w projektach URBACT wzięło udział ponad 1000 miast, w ponad 150 miejskich sieciach projektowych, ponad 20 Krajowych Kampusów, Europejskich Uniwersytetach Letnich i Festiwalach Miejskich, dzieląc się wspólnym zrozumieniem i wspólną wizją zrównoważonego i zintegrowanego rozwoju obszarów miejskich.
Na przestrzeni lat sieci te odpowiadały na potrzeby miast, budując umiejętności lokalnych interesariuszy w zakresie projektowania i wdrażania zintegrowanych i partycypacyjnych polityk miejskich oraz dzieląc się dobrymi praktykami. Na przykład w ramach projektu URBACT III sieć URGE opracowała nowe polityki dotyczące gospodarki cyrkularnej w sektorze budowlanym – będącym głównym konsumentem surowców. Miastom partnerskim udało się uzyskać dogłębne zrozumienie gospodarki cyrkularnej i opracować dostosowaną do potrzeb metodologię integracji tego tematu z dużymi projektami budowlanymi. W ramach obecnego programu URBACT IV sieć LET'S GO CIRCULAR! przenosi podejście gospodarki cyrkiularnej na wyższy poziom, zgodnie z Europejskim Zielonym Ładem i unijnym planem działania na rzecz gospodarki cyrkularnej. Dziesięć miast partnerskich pracuje nad innowacyjnymi rozwiązaniami dla wszystkich kwestii istotnych dla ekosystemów miast cyrkularnych, takich jak tworzywa sztuczne, tekstylia, e-odpady, żywność, woda, opakowania, baterie i pojazdy, torując w ten sposób drogę do prawdziwej transformacji miast cyrkularnych.
Patrząc w przyszłość: wyniki ankiety i co z niej wyniknie
Po upływie terminu badania ankietowego (31 lipca 2024 r.) URBACT rozpocznie prace nad podsumowaniem i analizą wyników. Wstępne ustalenia zostaną przedstawione jesienią 2024 roku. Wyniki zostaną opublikowane w raporcie, który zostanie ukończony do końca roku, wraz z wnioskami i zaleceniami dla polityki spójności UE po 2027 roku. Następnie wyniki zostaną przedłożone Komitetowi Monitorującemu URBACT i Komisji Europejskiej.
Termin ten jest o tyle istotny, że Komisja Europejska już w 2025 r. przygotuje propozycje rozporządzeń na okres po 2027 roku. Wyniki ankiety będą również ważnym wkładem w ocenę wyników obecnego programu, z myślą o przyszłości programu URBACT.
"URBACT szczyci się tym, że zapewnia spójną ofertę odpowiadającą potrzebom miast, jednocześnie przyczyniając się do realizacji priorytetów UE. Udział jak największej liczby miast i władz lokalnych ma kluczowe znaczenie dla kształtowania nowej generacji programów współpracy terytorialnej w ramach polityki spójności UE" - stwierdził Eric Briat, zastępca szefa Instytucji Zarządzającej URBACT IV.
Zachęcamy do wyrażenia swojej opinii
Chcecie mieć wpływ na kształtowanie następnej edycji programu URBACT i szerszej ramy Europejskiej Współpracy Terytorialnej?
Zapraszamy do wypełnienia ankietydotyczącej przyszłości URBACT, dostępnej w tym miejscu do 31 lipca 2024 r.
Odpowiedzi opisowe prosimy udzielać w języku angielskim.
Im pełniejsza i bogatsza informacja zwrotna, tym więcej dowiemy się o Waszych potrzebach i możliwych ulepszeniach programów INTERREG i ich wsparciu dla miast, interesariuszy i dobrobytu ludzi.
W celu ułatwienia procesu odpowiedzi, przygotowaliśmy osobny dokument z tłumaczeniem pytań ankietowych na język polski.
UWAGA! dokument w języku polskim NIE JEST właściwą ankietą.