Obnova odľahlých lokalít s aktívnou účasťou obyvateľov: inšpiratívny príklad z mesta Brno (Česká republika)

Edited on 28/07/2020

Okolité oblasti patriace mestu Brno nemajú vybudovanú vhodnú infraštruktúru a majú slabé sociálne väzby. Pri riešení týchto problémov mesto využíva nástroje operačného programu URBACT, pomocou ktorých realizuje nový model obnovy lokalít. Na tomto modeli budú v prvom rade participovať obyvatelia z lokality Červený kopec (Brno).

Ako druhé najväčšie mesto Českej republiky je Brno významným kultúrnym centrom poháňaným silnou rôznorodou ekonomikou. Po prudkom náraste obyvateľstva v 20. storočí dochádzalo po roku 1989 k suburbanizácii vedenej súkromným sektorom, čím vznikli problémy s odľahlejšími lokalitami.

V súčasnosti v nich nedochádza k dostatočnému využitiu pôdy, dopyt po bývaní neustále rastie, pričom počet nových bytov klesá. Výsledkom je, že pre mladých ľudí a obyvateľov z chudobnejších pomerov sa možnosti bývania stávajú čoraz viac nedostupné.

V týchto lokalitách dochádza aj k iným problémom. Zatiaľ čo mnoho iných predmestí je dobre prepojených autobusovými a električkovými linkami a tešia sa z kvalitných služieb, odľahlejšie lokality zostali v tomto smere značne pozadu.
 

Plán skrytého klenotu prímestského mesta

Mesto už vyše desať rokov realizuje polycentrický plán rozvoja, ktorého cieľom je okrem iného aj obnova zanedbaných lokalít. Operačný program URBACT v tomto smere poskytol mestu Brno dôležitý zdroj inovatívnych nástrojov. V rámci siete pre akčné plánovanie "sub>urban" mesto Brno získalo možnosť pracovať s metódami operačného programu URBACT. Tentoraz bolo ich cieľom experimentovať s novým modelom rozvoja okrajových lokalít a to obnovou samotného miesta.

Nájsť vhodnú lokalitu si vyžiadalo spoluprácu medzi jednotlivými miestnymi úradmi. Jednou z požiadaviek operačného programu URBACT bolo, aby oddelenie stratégie mesta zriadilo skupinu miestnych zainteresovaných subjektov (miestna podporna skupina URBACT), od ktorej sa vyžaduje spolupráca s oddeleniami dopravy, investícií a bývania. Tieto skupiny spolu vytvorili súbor kritérií na výber vhodnej lokality.

Rozhodnutie nakoniec padlo na Červený kopec, čo je potenciálna obytná lokalita nachádzajúca sa na hranici medzi centrom mesta a mestom Bohunice, kde sú situované záhradkárske oblasti a bývalá priemyselná zóna. Okrem problémov so službami a infraštruktúrou trpel Červený kopec pravidelnými únikmi odpadových vôd a niektoré jeho zelené plochy sa využívali ako nelegálne skládky. Cieľom miestnej skupiny bolo vypracovať integrovaný akčný plán založený na nových technikách, ktoré používa URBACT.

                                              

                                                                                                                              Výhľad na mesto Brno z oblasti Červený kopec

„V priebehu projektu sme objavili množstvo nových nástrojov, hlavne na koordináciu činností, ako je napríklad metóda tvorby rozhodovacieho stromu, metódy zhromažďovania údajov, mapovanie vzťahov vlastníctva,“ potvrdzuje Kateřina Pavlíková, expertka pre regionálnu politiku. „URBACT bol vskutku užitočný, pretože nám pomohol rozvinúť víziu lokality Červený kopec. Vďaka tomu sa stali niektoré procesy pre miestnych obyvateľov oveľa otvorenejšie a zrozumiteľnejšie.“

Oficiálny odkaz účasti mesta Brno v sieti pre akčné plánovanie "sub>urban" je urbanistická štúdia lokality Červený kopec, ktorá vznikla rozšírením Integrovaného akčného plánu. Táto štúdia bola prezentovaná na záverečnom stretnutí miestnej podpornej skupiny URBACT, kde boli pozvaní aj miestni obyvatelia. Tí mali možnosť sa rozprávať s odborníkmi a priamo im klásť otázky. Na samotnom Červenom kopci sa stále realizuje geologický prieskum a testujú sa rôzne dopravné modely.

Obnova bude prebiehať postupne v nasledujúcich rokoch. Procesy používané v rámci siete pre akčné plánovanie "sub>urban" boli uznané ako cenné a potenciálne nástroje. „Ukázali sme ďalším oddeleniam, že spolupráca s miestnymi obyvateľmi sa môže naozaj vyplatiť,“ uzatvára Martina Pacasová, mestská strategická manažérka. „Dúfajme, že to bude mať vplyv aj na ich prácu.“


Fórum pre obnovu

„Mesto to všetko spraví a potom vytvorí plán,“ hovorí pani Pacasová, "v rámci projektu sub>urban sme chceli vyskúšať niečo nové.“ Bola založená druhá, paralelná miestna skupina, zložená zo všetkých zainteresovaných strán z lokality Červený kopec, od jednotlivých obyvateľov a záhradníckych združení, až po veľkých miestnych zamestnávateľov a užívateľov pôdy. Týkalo sa to až 90 ľudí. Všetko sa spisovalo a rozhodnutia boli oznámené komunite prostredníctvom e-mailu a webových stránok.

                        
                     

                             Záverečné stretnutie miestnej podpornej skupiny URBACT                                                       Aktivita čistenie lokality Červný kopec 

„Mesto obvykle takéto stretnutia neorganizuje,“ hovorí pani Pacasová, „takže sme vôbec netušili, aké budú reakcie ľudí.“ Spočiatku dochádzalo ku konfliktom záujmov, ktoré vyplynuli z komplikovaného vlastníctva pozemkov v lokalite Červený kopec. Po dvoch rokoch práce s využitím participačných metód sa mesto a jeho obyvatelia naučili efektívnejšiemu spôsobu spolupráce.

Jedným zo symbolov dosiahnutého pokroku bola udalosť s názvom „Vyčistime Červený kopec“, na ktorej sa zišlo viac ako 100 ľudí. Medzi nimi boli aj vedúci predstavitelia mesta. „Bolo fajn ukázať obyvateľom, že administratívni pracovníci si okrem „chatovania, vedia aj zašpiniť ruky“, hovorí pani Pacasová. "Myslím, že sme takto získali určitú dôveru."

                          

Submitted by Matus Zak on 28/07/2020