Városok Világnapja 2024 - Fókuszban az ember! - beszámoló

Edited on 19/12/2024

Az ENSZ Emberi Települések bizottsága 2014 óta rendezi meg október végén, november elején a Városok Világnapját. Az emléknap célja, hogy előmozdítsa a nemzetközi közösség érdeklődését a globális urbanizáció iránt, előmozdítsa az országok közötti együttműködést az urbanizáció lehetőségeinek és kihívásainak kezelésében, és hozzájáruljon a fenntartható településfejlesztéshez. A Városok Világnapja kapcsolódik a 11. fenntartható fejlődési célhoz, hogy a városok „befogadó, biztonságos, rugalmas és fenntartható” életterek legyenek. A városok világnapjának idei témája a fiatalok becsatornázása a városfejlesztésbe, a kihívások kezelésébe.

Az URBACT és a European Urban Initiative nemzeti kontakt pontok 2024. november 7-én a Városok Világnapjához kapcsolódva tematikus műhelynapot szerveztek az Építési és Közlekedési Minisztérium, mint monitoring hatóság, a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium és a Nemzeti Fejlesztési Központ Területfejlesztési Programok Végrehajtásáért Felelős Főigazgatósága közreműködésével. Az esemény szakmai előkészítésében és lebonyolításában aktívan részt vettek a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatói és településmérnök hallgatói is.

Perényi Lóránt,  Építési és Közlekedési Minisztérium építészeti stratégiáért felelős helyettes államtitkárának megnyitó beszéde   Fotó: Glázer Attila

A műhelytalálkozó célja volt, hogy ráirányítsa a szélesebb közvélemény, ezen belül is különösen az önkormányzatok, a településfejlesztési szakemberek és a mérnöktársadalom figyelmét a szociális városrehabilitáció kihívásaira és a sikeres projektek kiemelkedő környezeti és társadalmi hasznosságára. A műhelytalálkozót Perényi Lóránt, az Építési és Közlekedési Minisztérium építészeti stratégiáért felelős helyettes államtitkára nyitotta meg, aki köszöntőjében kiemelte az otthonteremtés fontosságát, valamint a helyi kötődés kialakulását és megtartását a településfejlesztés során. Felhívta a figyelmet a társadalmi és az ökológiai fenntarthatóság közötti szoros kapcsolatra is. A plenáris szekciót Karácsony Gergely főpolgármester indította, aki előadásában ismertette Budapest Főváros lakáspolitikájának elemeit. Kiemelte a helyi önkormányzatok fontosságát és felelősségét a fenntartható és megfizethető lakhatás megteremtésében. Részletesen ismertette a fővárosi lakhatás, az agglomerációs települések fejlesztési elképzelései, az ingázás és a környezeti állapot közötti összefüggéseket. Külön kiemelte a főváros és az agglomeráció közötti együttműködést a fenntartható fővárosi lakhatás megteremtésében. A plenáris előadók sorát Somogyi Eszter, a Városkutatás Kft. szociológusa folyatta, aki részletesen bemutatta a lakhatással kapcsolatos fővárosi trendeket. Előadásában a szociális hazai és nemzetközi jó gyakorlatokat is ismertetett a fenntartható lakhatás megvalósítására.    

 

Karácsony Gergely Budapest főpolgármesterének előadása   Fotó: Glázer Attila

Somogyi Eszter Városkutatás Kft. szociológusának előadása   Fotó: Glázer Attila

 

A délelőtt második felében négy futó szociális városfejlesztési kezdeményezést ismertünk meg. Az Európai Településfejlesztési Kezdeményezések (EUI) Innovative Actions pályázati programjában finanszírozott AHA Budapest – Megfizethető lakhatást mindenkinek! programjának részleteit Humayer Balázs, a projekt szakmai vezetője ismertette. A 2024 tavaszán indult program fontos eleme a Korai Jelző rendszer elindítása, amely segít megelőzni az utcára kerülést. A program részeként nyílt meg a DEMO Hub, amely a lakóépületté átalakuló volt iskolaépületben teremt lehetőséget a majdani bérlőkkel való közös gondolkodásra. Az agglomerációs településen élők elszigetelődésének feloldását célzó URBACT Breaking Isolation projektről Ersók Nóra projektvezető beszélt, a Fóti Közszolgáltató Nonprofit Kft-től. Fóton a helyi érintettek bevonásával készül cselekvési terv a közösségi kapcsolatok erősítésére, az elszigeteltség enyhítésére. Knauer Anna projektkoordinátor a veszprémi URBACT NexGen Youth Work programról beszélt, amelynek célja a fiatalok becsatornázása a részvételi döntéshozatali folyamatokba. Ennek elősegítésére közösségi terek és egy helyi mobil applikáció is készül. A Városkoalíció olyan alulról jövő kezdeményezés, amely segíti a helyi döntéshozatali folyamatokat a megfelelő érintett kör felkutatásával és aktivizálásával. A friss kezdeményezésről Remete Tibor beszélt.

Szociális városfejlesztési kezdeményezések előadói: Humayer Balázs, Ersók Nóra, Knauer Anna, Remete Tibor   Fotó: Glázer Attila

Mind a négy ismertetett program mozgatórugója a részvételiség és a bevonás, amely az URBACT és az EUI program közös módszertani alapja, a fenntartható településfejlesztés záloga. Az előadásokat követően egy moderált részvételiség kihívásait vitatták meg a résztvevők. A beszélgetést Madaras-Horogh Petra lakhatási szakértő vezette. A beszélgetéshez  Szohr Gábor tájépítész is csatlakozott az Újirány Tájépítész Irodától, amelynek nagy tapasztalata van a részvételi tervezés terén. A beszélgetők körét Ferenczi Attila is gazdagította, aki a magánszektor felelősségére és feladataira adott jó választ a szociális városfejlesztés kérdéskörében.

A projektek előrehaladásáról folyamatosan hírt adunk az URBACT/EUI hírlevélben és a közösségi média felületeinken.

Részvételiség kihívásainak megvitatása   Fotó: Glázer Attila

 

Az ebédszünet után az a délutáni, interaktív szekcióhoz, amelyben három befejezett szociális városrehabilitációs projektet tárunk fel az Európai Településfejlesztési Kezdeményezések Szakértői értékelés (Peer Review) módszerével. A módszer lényege, hogy a szakértői értékelők kívülről érkeznek, kevesebb és specifikusabb tapasztalatuk van, így olyan kérdéseket és javaslatokat tudnak megfogalmazni, amivel a projekt tágabb értelmezésben közelíthető. Jelen esetben a "szakértői értékelők" a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem településmérnök mester szakos hallgatói voltak, akik elsősorban a részvételiség és a bevonás módszereit és eredményeit értékelték. A három bemutatkozó projekt:

Magdolna-Orczy Negyed Szociális Városrehabilitációs Programja (VEKOP-6.2.1-15-2016-00013). Bemutatta Sárkány Csilla, a RÉV8 korábbi vezérigazgatója

Rákosmente krízistömb. Bemutatta: dr. Bakos András alpolgármester

Kazincbarcika Szociális Szolgáltató Központ. Bemutatta: István Zsolt igazgató

Az értékelést készítő hallgatók: Kőházi Balázs, Juhász Evelin, Gál Áron, Előd Eszter, Tar Márton, Jánosi Zita, Zsuk Annamária, Orosz Ágnes és Gerlei Réka. Az egyetemi hallgatókat felkészítette: Dr. Adorján Anna és Dr. Bérczi Szabolcs településtervező, egyetemi tanársegéd kollégák. A szekciót Séra Zsolt URBACT vezető szakértő és B. Dr. Nagy Ildikó Réka URBACT/EUI nemzeti koordinátor moderálta.

A három szociális rehabilitációs projekt feltárása és szakértői értékelése   Fotó: Glázer Attila

 

Mindenkinek köszönjük az aktív részvételt! 

A műhelytalálkozón elhangzott előadások innen letölthetők.

 

Submitted by URBACT Nemzeti Kontakt Pont on 18/12/2024
author image

URBACT Nemzeti Kontakt Pont

See all articles