V nadaljevanju navedeni lokalni ukrepi za spodbujanje participacije in produktivnosti navdihujejo mesta po vsej EU. Bi delovali tudi v vašem mestu?
Nova Leipziška listina poudarja tri oblike preobrazbe mesta, zaradi katerih je življenje v mestu lahko bolj kakovostno: pravično mesto, zeleno mesto in produktivno mesto.
Najnovejša publikacija URBACT predstavlja trajnostne rešitve za naslavljanje vseh treh dimenzij. Vse rešitve so preizkušene na domačem terenu in s prilagoditvami že prenešene v druga mesta v EU.
Predstavljamo vam devet zgodb iz publikacije ‘Good practice transfer: Why not in my city?’ o lokalnih ukrepih za produktivno mesto. Upamo, da bodo navdihnile mesta vseh velikosti za ponovno uporabo participativnih rešitev, od izobraževanja in podjetništva do učinkovitega upravljanja in učinkovitejše rabe javnega prostora, za izboljšanje vsakdanjega življenja prebivalcev in v podporo pravičnemu prehodu na zeleno gospodarstvo.
1. Državljanom ponudite kartico za lokalne storitve
2. Naj bo dobro počutje prebivalcev glavni cilj urbane regeneracije
Birmingham je ob vrnitvi starega igrišča v uporabo lokalnim prebivalcem omogočil, da sami predlagajo izboljšave. Pri tem so uporabili model skupnostnega načrtovanja gospodarskega razvoja, ki izhaja iz uspešnih pristopov, razvitih v Lodžu na Poljskem. Po tem pozitivnem začetku so prebivalci pripravili tudi alternativni skupnostni prostorski plan za širše območje, medtem ko so vsi predhodni načrti naleteli na neodobravanje. »Ambasadorji« skupnosti, ki jih imenuje svet, zdaj sodelujejo z lokalnimi prebivalci, podjetji, ponudniki storitev in prostovoljci, ki imajo neposredni interes za gospodarski razvoj območja. Pristop so začeli uporabljati tudi na drugih območjih v mestu. Birmingham je eno od šestih mest, ki se učijo iz Lodževega modela sodelovanja kot del omrežja URBAN REGENERATION MIX.
3. Ustvarite digitalno poslovno središče z lokalnim pridihom
Grško mesto Pirej je v bližini svojega pristanišča ustanovilo nov »Blue Lab« − prvi Inovacijski center modre ekonomije v Grčiji. Blue Lab je opremljen z najsodobnejšo tehnologijo in je namenjen študentom in podjetnikom. Nudi tehnološko in podjetniško usposabljanje ter poslovno mentorstvo. Center je okrepil sodelovanje s podjetji in fakultetami ter omogočil vrsto prototipnih tehnoloških rešitev. Nadaljnji načrti Pireja zdaj vključujejo nov, večji prostor za coworking, usposabljanja za izpopolnjevanje delovne sile in naložbe v naprednejše tehnologije. Pirej je eno od šestih partnerskih mest omrežja URBACT Tech Revolution, ki vzpostavljajo lastne sheme podpore zagonskim podjetjem po zgledu centra za digitalne medije v Barnsleyju v Veliki Britaniji. Gre za eno od URBACT dobrih praks, ki je postala uspešno izhodišče za lokalno ustvarjalno in digitalno gospodarstvo.
4. Oblikujte lokalna partnerstva na področju izobraževanja
5. Odprite »dnevno sobo« za lokalna društva in prebivalce
Idrija je prazno trgovino spremenila v »mestno dnevno sobo«. Lokalnim društvom in prebivalcem mesta so tam na voljo brezplačne dejavnosti. V projekt so vključeni zaposleni na občini, socialne službe, lokalna društva in aktivni meščani, pa tudi regionalna razvojna agencija, knjižnica in dom upokojencev. Posledično je prostor postal vsem dostopno shajališče in prizorišče tematsko raznolikih dogodkov, od šaha in pletenja do izobraževanj/ delavnic glede obnove stanovanj. Ponuja tudi brezplačno, občinsko podprto storitev prevoza za starejše in knjižni kotiček, ki ga vodi lokalna knjižnica. Rešitev Idrije je nastala v okviru omrežja Re-grow city po vzoru platforme nevladnih organizacij Stellwerk, ki je bila uvedena v Alteni v Nemčiji kot rešitev za obvladovanje dolgoročnega propadanja mesta.
6. Prazne zgradbe spremenite v domove
»Stanovanjska agencija za manjšajoča se mesta« v Chemnitzu v Nemčiji pomaga preobraziti prazne stavbe v dragocena stanovanja, s tem pa zmanjšuje špekulacije, usmerja denar iz nepovratnih sredstev in zmanjšuje prihodnje stroške tako za lastnike propadajočih stavb kot za občino. Projekt v idejni zasnovi in pod finančnim okriljem mestne oblasti v javnem interesu izvaja dolgoletni zasebni partner. Ta model je navdihnil špansko mesto Vilafranca del Penedès, partnerja v URBACT omrežju ALT/BAU. Obnovili so svojo stanovanjsko politiko in poiskali zasebne partnerje s tehnično zmogljivostjo in finančno sposobnostjo, ki bi mestu pomagali obnoviti zapuščene stanovanjske enote. Prizadevanja so se uresničila s podpisom pogodbe s socialno fundacijo, katere glavni cilj je identificirati, pridobiti in sanirati poceni najemna stanovanja v sodelovanju z zavodom za zaposlovanje.
7. Objavite natečaj modrega podjetništva (za mesta blizu vode!)
8. Pomagajte mestnim uslužbencem postati inovatorji
9. Izkoristite moč javne porabe
Koszalin na Poljskem je analiziral mestno porabo za javna naročila in s pridobljenimi podatki usmerja prakse javnega naročanja, s ciljem koristi za lokalno gospodarstvo in ob upoštevanju družbenih in okoljskih dejavnikov. Za to so uporabili orodje za analizo porabe, ki ga je prvotno razvil Preston v Veliki Britanij. To orodje je v omrežju Making Spend Matter uporabilo še šest evropskih mest. Koszalin je začel tudi tesneje sodelovati s ključnimi institucijami v mestu, kot sta bolnišnica in univerza, in je raziskal, kolikšna je njihova poraba in kam potuje ta denar. Medtem so izboljšali podporo za sodelovanje lokalnih malih in srednje velikih podjetij pri javnih naročilih.
Več o teh in še mnogih drugih trajnostnih urbanih rešitvah lahko preberete v novi publikaciji ‘Good practice transfer: Why not in my City?’.
Za več navdiha obiščite bazo dobrih praks.
Povezava do izvirnega članka: Nine solutions for more vibrant, productive cities