Az URBACT Tudásközpont szerte Európából próbálja bevezetni a legújabb városi trendekhez kapcsolódó jó gyakorlatokat, segítve a kihívásokkal küzdő városok munkáját, valamint biztosítva őket arról, hogy a tanulás mindenki számára elérhető.
A lipcsei charta, amelyet először 2007-ben deklaráltak, elősegíti az „integrált városfejlesztési” politika alkalmazását, és – az EU-s dokumentumok közül elsőként – meghatározza az ezt alátámasztó alapelveket. Több mint 20 évvel később az európai városok előtt álló helyzet jelentősen megváltozott. 2018 óta az URBACT részt vesz a lipcsei charta aktualizálását célzó európai párbeszéd folyamatában. Az EUROCITIES és az UIA együttműködésével szervezett URBACT City Labs (városi kísérletek) több száz város közvetlen tapasztalataira támaszkodva járult hozzá 2020-ban az Európai Unió Tanácsának német elnöksége alatt aláírt Új Lipcsei Charta kidolgozásában.
URBACT City Labs
2018 szeptembere és 2020 januárja között az URBACT négy City Lab-ot (városi kísérletet) szervezett. Céljuk az volt, hogy kiegészítsék a német elnökségi csapat által a lipcsei charta aktualizálása érdekében végzett munkát.
A folyamat során a City Lab-ok fókuszt váltotta, feltárva a városokra gyakorolt hatásokat, és azokat a folyamat középpontjába állították. Összehozták a város képviselőit és a kormányzás különböző szintjeit.
A City Lab-ok mindegyike az eredeti lipcsei alapokmány egyik elvére összpontosított – részvétel, fenntarthatóság, integráció és kiegyensúlyozott területi fejlődés –, és feltette az a kérdést, hogy:
- Mit jelentenek a Charta egyes elvei 2020-ban?
- Hogyan hajtják végre a városok az elveket, és hol vannak erre hatékony példák?
- Mely városok folytatnak küzdelmet ezen elvek mentén?
- Hogyan lehet támogatni a városokat kapacitásuk építésében ezen elvekkel összhangban?
Minden City Lab jelentést és videót készített, bemutatva a résztvevő városok munkáját. Ezeket a példákat arra tervezték, hogy inspirálják és ösztönözzék azokat a városokat, amelyek elkötelezettek a fenntartható, integrált városfejlesztés megvalósítása mellett.
A City Labs dokumentumai elérhetők:
- City Lab #1 - Gondolatok a polgárok részvételéről
- City Lab #2 - Hogyan valósítják meg a városok a fenntartható városfejlesztést a gyakorlatban?
- City Lab #3 - Hogyan birkóznak meg a városok az integrált és befogadó politikák kialakításával?
- City Lab #4 - Hogyan valósítják meg a városok a helyalapú fejlesztéseket?
Kapcsolódó cikkek:
- The Leipzig Charter and URBACT – an Explainer
- URBACT City Labs: Refreshing Europe’s urban policy principles (on participation)
- Bringing (more) sustainability to cities: 5 golden rules
- Five ways to promote an integrated approach in your city
- How does urban development look through a territorial lens?
- Is Covid a game-change for the New Leipzig Charter?
Az új Lipcsei Charta
Az új lipcsei chartát 2020 decemberében írják majd alá Lipcsében. További információk a szeptemberi European Cities Fit For Future (Európa városai készen állnak a jövőre) eseményen várhatók.
Az URBACT elkötelezett az Új Lipcsei Chartában foglalt "Demokratikus", „Zöld” és „Produktív” városok szemléletének képviseletében azáltal, hogy jó gyakorlatokat oszt meg, és elősegíti a városok közötti folyamatos csereprogramokat.
Bővebb infó: https://urbact.eu/leipzig-charter