ELi Linnalaborite 2024. aasta kokkuvõte

Edited on 06/01/2025

Haute-Combe'i munitsipaaltalu külastamine, kus tegutses ka linna säästva toidu hariduskeskus 2024. aasta 21. märtsil Mouans-Sartoux's toimuva City Lab ajal. Fotokrediit: URBACT.

2024. aasta oktoobris leidis Milanos aset kolmas ELi kohalike toidusüsteemide City Lab, mille korraldasid URBACT ja Euroopa Linnaalgatus (EUI). Nüüd, kui oleme jõudnud analüüsida sealsete ettekannete, dialoogide ja ekskursioonide kogemusi, vaatame tagasi õpitule integreeritud ja jätkusuutlike toidusüsteemide osas Mouans-Sartoux’st (Prantsusmaa), Liège’ist (Belgia) ja Milanost (Itaalia).

Endise põllumajandusettevõte Cascina Cuccagna (Milan, mis ehitati ümber kolmanda ELi linnalabori väliskülastuse ajaks sotsiaalseks ja jätkusuutlikuks linnatoitlustuskeskuseks. Fotokrediit: URBACT.
Endine põllumajandusettevõte Cascina Cuccagna (Milanos), mis ehitati ümber kolmanda ELi linnalabori väliskülastuse ajaks sotsiaalseks ja jätkusuutlikuks linnatoitlustuskeskuseks. Fotokrediit: URBACT. 

Mis on ELi City Lab’i “retsept”?

ELi linnalaborid on temaatilised sündmused, mis soodustavad linnadevahelist teadmiste jagamist ja koostöövõrgustike loomist. Toidusüsteemide jätkusuutlikkuse käsitlemisel kasutatakse süstemaatilist lähenemist, mida URBACT ja EUI peavad tõhusaks vahendiks linnalahenduste väljatöötamisel. Selleks on valitud kolm põhivaldkonda:

  1. Toitumisharjumuste muutmine, et edendada tervislikumat toitumist, toetada kohalikku tootmist ja suurendada toiduga kindlustatust.
  2. Toiduhanked, mis toetavad kohaliku tootmise ja tervislike toitumisharjumuste edendamist läbi uuendatud juhtimismehhanismide.
  3. Põllumajandusmaa säilitamine, mis parandab elurikkust, toetab kohalikku majandust ja suurendab toidusüsteemide vastupanuvõimet.

Kohalikud toidusüsteemid on keerukad ja süsteemipõhised; nende tõhus toimimine eeldab terviklikku lähenemist, mis edendab muutusi nii süsteemi sees kui ka süsteemi enda raames.

Osalejate kogemuste- ja teabevahetus esimese ELi linnalabori lõpus Mouans-Sartoux's. Fotokrediit: François Jégou. 

 

Peamised õppetunnid Mouans-Sartoux'st, Liège’ist ja Milanost

 

1. Dialoogi tähtsus

 

Dialoog on võtmetähtsusega kohalike toidusüsteemide arendamisel, sest see loob ruumi mitmekesistele arvamustele ja algatustele.

Elanike kaasamiseks on oluline keskenduda konkreetsetele teemadele, nagu tervis, mis on inimestele kergemini mõistetav kui abstraktne jätkusuutlikkus.

Liège’is näiteks toimuvad regulaarsed kohtumised sööklatöötajate ja kohalike tootjate vahel, et ühiselt lahendada tootmise ja tarbimisega seotud küsimusi.

Sarnaseid koostöömudeleid võib arendada ka Hispaanias Granollersis, kus põllumajandustootjad ja maaomanikud teevad koostööd maa-alade kättesaadavuse parandamiseks.

 

2. Integreeritud lähenemisviis üleminekutes

 

Kohalike toidusüsteemide muutmisel on oluline samaaegselt tegutseda mitmel tasandil, ühendades pikaajalise strateegilise planeerimise ja praktilise tegevuse.

Mouans-Sartoux’s ühendab selge poliitiline seisukoht koolisööklate toidusüsteemides mitmesuguseid toiduprojekte.

Liège’i riigihangete näide rõhutab integreeritud konsulteerimise tähtsust, mis soodustab ühisprojekte ja avalike turgude arengut.

Andrea Magarini, Milano toidupoliitika piirkond, esitles Milano toidupoliitika mitmetasandilise valitsemise kaarti, mis näitab erinevate mõõtmete (valitsemine, koolisööklad, sotsiaalne solidaarsus, kohalik tootmine, jaotusturud jne) koostoimet erinevatel valitsemistasanditel (naabruskond, linn, suurlinn, piirkond jne). Fotokrediit: URBACT. 

 

3. Õigusraamistike kasutamine

 

Kuigi õigusraamistikke peetakse sageli takistavateks, võivad need olla ka väärtuslikud tööriistad kohalike toidusüsteemide toetamisel.

Brüsselis ja Milanos kasutatakse hankemehhanisme ja tsoneerimist, et edendada säästlikku toidutootmist ja -tarbimist.

Planeerimisvahendid, nagu ostueesõigus ja maakasutuse toetamine, võivad aidata kaasa uute ärimudelite ja jätkusuutlike algatuste loomisele.

ISoSLi kogukondadevahelise keskköögi külastamine ELi linnalabori ajal Liège’is. Fotokrediit: François Jégou. 

 

4. Süsteemne mõtlemine ja tegutsemine

 

Toidusüsteemide arendamine nõuab tervikvaadet, mis ühendab valitsemistasandid, kaardistab algatused ja loob dünaamikaid:

Mouans-Sartoux’s keskendutakse laste haridusele ja teadlikkuse tõstmisele tervisliku toitumise tähtsusest.

Liège’i „lühikese tarneahela keskus“ parandab kohalike põllumajandustootjate logistikat ja koostööd linna keskköögiga.

5. Linnade ostujõu mõju

 

Kuigi linnade formaalne pädevus toidupoliitika kujundamisel on piiratud, saavad nad oluliste kohalike sidusrühmadena suunata toiduüleminekut.

Keskköökide strateegilised hanked võivad tõsta kohalikke kvaliteedistandardeid ja edendada tervislikke toitumisharjumusi.

Lisaks lobitööle rahvusvahelisel tasandil, nagu Milano linna osalemine üleilmse toidupoliitika pakti tegevustes, arendatakse ka kohalikke haridusprogramme ametnikele.

Gilles Perole esitles COOP InterPATi uuringut, mille eesmärk on luua tööriistakomplekt, et uurida ja hõlbustada koostööd ühise toiduterritoriaalse kava koostamisel Prantsusmaal. Fotokrediit: François Jégou. 

 

Järeldused

 

ELi linnalaborite õppetunnid näitavad, et toidusüsteemide arendamisel on vaja terviklikku ja integreeritud lähenemist. Tuleb leida selged sisenemispunktid, nagu toitumisharjumuste muutmine ja maakasutus, kuid vältida nende teemade killustumist. Artiklis kajastatu on vaid hetkepilt toimunud aruteludest – lisateavet konkreetsete ürituste kohta leiate nende ametlikelt lehekülgedelt.

• ELi linnalabor tervisliku ja jätkusuutliku toidusüsteemi nimel harjumuste muutmise kohta, 21.-22. märts 2024, Mouans-Sartoux. 

• ELi linnalabor avalike hangete teemal, mis keskenduvad kohalikule, hooajalisele ja jätkusuutlikule toidule, 29.-30. mai 2024, Liège. 

• ELi linnalabor: Maaga seotud strateegiad linna toitmiseks, 23.-24. oktoober 2024, Milano. 

 

Novembri ELi linnalabor keskendus teistsugusele teemavaldkonnale: energiaülemineku rahastamine. See toimus 20.-21. novembril 2024 Bukarestis. 

Submitted by Annika Vaiko on 06/01/2025
author image

Annika Vaiko

See all articles