URBACT kampus za slovenske občine

Edited on 29/11/2024

URBACT akcijske mreže so na polovici svoje poti. Z namenom opolnomočenja mest z novim znanjem, ki jim bo pomagalo v implementacijski fazi projektov in pri iskanju ter zagotavljanju finančnih sredstev za njihovo uresničitev, je med 26 in 27. novembrom 2024 je v Celju potekal slovenski URBACT kampus, eden od 18 kampusov, ki potekajo po vsej Evropi. Pridružili so se nam predstavniki iz Bovca (U.R.Impact), Ormoža (EcoCore in Econnecting), Nove Gorice (PUMA), Škofje Loke (Breaking Isolation in S.M.ALL), Idrije (Tech Diversity), Postojne (FEMACT-Cities) in Celja (Cities@Heart). Udeležence sta skozi delavnice vodila slovenska URBACT strokovnjaka, Klemen Strmšnik in Igor Kos, organizacijo in izvedbo dogodka pa je podprla slovenska Nacionalna URBACT točka.

Prvi dan so se udeleženci poglobili v razmišljanja o izvedbeni fazi svojih projektov in dobili veliko koristnih informacij o tem, kako tudi v tej fazi po poskrbeti za vključevanje relevantnih deležnikov in zagotoviti izvajanje in razvoj zastavljenih aktivnosti po koncu projekta. Velik izziv pri izvajanju načrtovanih aktivnosti predstavlja zagotavljanje finančnih sredstev, zato so udeleženci v popoldanskem delu izvedeli več o različnih oblikah financiranja in trenutno razpoložljivih možnostih.

Vmes nam je uspel tudi hiter skok na teren. Larisa Potokar z Mestne občine Celje nam je na kratkem sprehodu skozi središče mesta predstavila njihove dobre prakse oživljanja mestnega jedra, med njimi tudi prostor začasne rabe GT8, ki je bil pred kratkim prepoznan kot URBACT dobra praksa. Spoznali smo tudi aktivnosti, ki jih načrtujejo v akcijskem načrtu mreže Cities@Heart.

Drugi dan so udeleženci začeli kreativno. Naloga je bila pripraviti kratko predstavitev (3 min) o svojih projektih, ki so jih v nadajevanju predstavili različnim predstavnikom financerjev z namenom pridobitve povratnih informacij o jasnosti predstavitve in možnosti za financiranje aktivnosti, ki izhajajo iz akcijskih načrtov. Kot predstavnici financerjev sta se nam na delavnici pridružili Melita Ovsec Plos s Slovenskega regionalno razvojnega sklada, ki je predstavila njihovo ponudbo posojil za občine, in Alenka Vodončnik iz agencije AVE razvoj, ki na, je približala javno-zasebna partnerstva.

Zadnji del treninga je bil namen seznanjanju z neizpodbitnimi dejstvi podnebnih sprememb in našim ogljičnim odtisom. Skozi delavnico Climate Fresk, ki sta jo vodili hrvaški strokovnjakinji Ivana Kordić in Dubravka Vitali Čepo, so udeleženci razmišljali, kako lahko tudi akcijski načrti in drugi projekti v občini poskrbijo, da bo lokalni razvoj pripomogel k zmanjšanju vpliva na podnebje, blažil posledice podnebnih sprememb in uspešnemu prilagajanju nanje.

URBACT kampus je minil v sproščenem vzdušju, kjer so si predstavniki mest izmenjali veliko izkušenj in praktičnih informacij o procesu priprave akcijskega načrta in drugih projektih, ki jih izvajajo v občinah, kar je še dodatno potrdilo prizadevanja Nacionalne URBACT točke za organizacijo dogodkov, ki omogočajo prenos znanja med slovenskimi mesti.

 

 


Foto: Klemen Strmšnik in Igor Kos

Submitted by opoetra on 28/11/2024