Kā Eiropas pilsētas palīdz viena otrai virzīties uz ilgtspējīgu mobilitāti – URBACT PUMA projekta stāsts
Lai gan transporta nozare ir būtiska ES ekonomikas sastāvdaļa – tā nodrošina 5% no IKP un nodarbina 10 miljonus cilvēku, bet tā arī vienlaikus rada ievērojamas vides problēmas. Apmēram 25% no visām ES CO₂ emisijām nāk no transporta, un ceļu transports veido 71,7% no tām. Turklāt 23% no emisijām rodas tieši pilsētu teritorijās, kur dzīvo lielākā daļa ES iedzīvotāju.
Tādēļ pilsētām visā Eiropā jāstrādā pie ilgtspējīgas mobilitātes, lai sasniegtu mērķi – līdz 2050. gadam par 90% samazināt transporta emisijas. Viens no galvenajiem izaicinājumiem ir nepietiekams sabiedriskais transports mazajās un vidējās pilsētās, kas mudina iedzīvotājus ikdienā izmantot privātās automašīnas. Lielās pilsētas ar vairāk nekā miljonu iedzīvotāju parasti piedāvā biežāku sabiedrisko transportu un labāk attīstītu veloinfrastruktūru nekā mazās pilsētas (zem 250 000 iedzīvotāju). Kopumā apmēram 88% Eiropas iedzīvotāju joprojām ir automašīnas īpašnieki.
“Kopīgiem spēkiem ir jākoncentrējas uz ilgtspējīgākiem transporta veidiem, arī mazās un vidējās pilsētās,” skaidroja Aksels Ruperts, projekta PUMA vadošais partneris.