Ko sagaidīt no URBACT programmas 2021. gadā? Apskatiet 8 galvenos notikumus, kas plānoti šajā gadā.
Laimīgu Jauno gadu! Tas būs vēl viens izaicinošs gads, taču URBACT turpinās strādāt, lai atbalstītu integrētu ilgtspējīgu attīstību Eiropas Savienības pilsētās.
Mēs esam izcēluši svarīgākos notikumus 2021. gadā un runājuši ar cilvēkiem, kas ir šo iniciatīvu pamatā, lai uzzinātu vairāk par katru no tām. Lasiet tālāk, lai uzzinātu, par ko viņi ir patīkami satraukti šajā gadā.
1. URBACT pārneses tīklu (Transfer Networks) nonākšana līdz “dalīšanās periodam” (sharing period)
“Jaunākie pētījumi ir ļāvuši mums padziļinātāk saprast, kā labā prakse tiek nodota starp pilsētām un kāpēc URBACT tīkla modelis ir veiksmīgs. 2021. gads būs gads, kad ar šo pieredzi varēs dalīties. URBACT ir daudz ko svinēt!
Sākot ar pavasari, virkne pasākumu būs vērsti uz mūsu pilsētu mācībām, izmantojot URBACT pārneses tīklus - no kuriem daži varētu pat satuvināt cilvēkus klātienē! Es īpaši gaidu, kad tas viss notiks mūsu URBACT City festivālā, kuru plānojam rīkot 2021. gada jūnijā. Tas būs nākamais solis viņu projekta ceļojumā un iespēja svinēt un dalīties ar to, ko esam iemācījušies.
URBACT jaunais pilotprojekts arī balstīsies uz pārneses tīklu mācībām: tagad ir atvērts jauns uzaicinājums pilsētām, kuras vēlas dalīties ar pieredzi no pirmā uzaicinājuma “Pilsētu inovatīvās darbības” projektiem (Call 1 Urban Innovative Actions projects), kurš sāksies martā. Tāpēc, ja vēlaties būt daļa no mūsu 2021. gada pieredzes, iesaistieties!”
2. URBACT tiešsaistes kursi par stratēģiskiem iepirkumiem
“Es visvairāk gaidu mūsu jauno tiešsaistes iepirkumu kursu, kas jāuzsāk 2021. gada martā. Tas nozīmēs, ka visas pilsētas varēs mācīties no tīkla URBACT Making Spend Matter, kas jau ir bijis patiešām efektīvs labās prakses nodošanā no Prestonas (Lielbritānijas) uz sešām citām pilsētām. Mēs izmantosim gadījumu izpēti, lai soli pa solim parādītu, kā pilsētas var iekļaut sociālos un vides apsvērumus lēmumu pieņemšanā par iepirkumiem, sākot ar metodiku, lai izmērītu pilsētas tēriņus.
Iepirkumi var būt diezgan aizraujoši, ja tos izmantojat pareizi. Raugoties uz 2021. gadu, es domāju, ka būtu labi, ja visas URBACT pilsētas sāktu domāt citādāk par to, kā tās iepērk preces un pakalpojumus. Tā ir reāla iespēja pašvaldībām izmantot spēku, kas tām ir, izmantojot iepirkumus, lai radītu, piemēram, darbvietas, uzlabotu prasmes un samazinātu oglekļa emisijas. Reģistrējieties tiešsaistes kursam šeit.
3. Progresa veicināšana klimata pārmaiņu jomā
Marcelline Bonneau, URBACT programmas eksperte
“Klimata pārmaiņas ir prioritārs jautājums, un mēs vēlamies, lai visas pilsētas 2021. gadā koncentrētos uz šo. Mēs mācīsimies no URBACT tīkliem Zero Carbon Cities un Urb-En Pact - un par aprites ekonomiku - Resourceful Cities un URGE. Mēs popularizēsim “zaļos” jautājumus Pasaules Bišu dienā 20. maijā.
URBACT tiks iesaistīts šī gada ANO Klimata pārmaiņu konferencē (COP 26) - jebkurā formātā! Piemēram, pilsētām būs galvenā nozīme “Glāzgovas pārtikas deklarācijas” īstenošanā, atbalstot vietējās pašvaldības un mazinot vietējo pārtikas sistēmu ietekmi uz klimata pārmaiņām. Ar šo būs saistīts arī “Pilsētu aicinājums uz pārtikas demokrātiju un pārtikas suverenitāti Eiropā”, ko 23. martā organizēs URBACT BioCanteens tīkls, kuru vadīs Eiropas Parlamenta loceklis Marc Tarabella un citi partneri.
URBACT tīkliem, kas saistīti ar pārtiku - BeePathNet, Ru:rban, BioCanteens un FOOD CORRIDORS – arī būs daudz sinerģijas un pilsētu risinājumu. Man ir cerība, bet esmu arī reālistiska par 2021. gadu. Mēs esam daudz iemācījušies no 2020. gada. Pilsētām nekas cits neatliek kā pielāgoties esošajai situācijai.”
4. Nākamās URBACT programmas definēšana
“2021. būs aizraujošs gads URBACT nākotnei: es pārraudzīšu nākamās URBACT IV programmas izstrādi kopā ar dalībvalstīm un Eiropas Komisiju kā daļu no jaunās ES pilsētu attīstības sistēmas. Tas viss ir balstīts uz URBACT līdzšinējo pieredzi, lai palīdzētu pilsētām kļūt par labākām darba un dzīves vietām.
Kaut arī URBACT “DNS” paliks arī jaunajā programmā – piemēram, pārbaudītā URBACT metode un lielāka daļa no budžeta, kas atvelēta starptautiskiem tīkliem, tomēr ir gaidāmas arī dažas iedvesmojošas izmaiņas. Viens jauninājums ir pastiprināts uzsvars uz palīdzību URBACT pilsētām īstenot integrētos rīcības plānus, kurus tās izstrādās, sadarbojoties ar Eiropas struktūrfondiem. Otrs ir jauna tipa atbalsts kapacitātes līmeņa celšanai galvenajās jomās, kas attiecas uz visām Eiropas pilsētām, piemēram, digitālā pāreja, dzimumu līdztiesība un vides ilgtspēja. Nākamajos mēnešos mēs dalīsimies ar plašāku informāciju.”
5. Dalīšanās ar URBACT zināšanām par mājokļu tiesībām
Laura Colini, URBACT programmas eksperte
“Cilvēki, kuri pirms pandēmijas bija neaizsargāti, 2021. gadā kļūs vēl neaizsargātāki. URBACT darbs mājokļu un integrācijas jomā turpinās pieaugt, un mēs mudināsim citas pilsētas piedalīties mājokļu tiesību apstiprināšanā un vietējās politikas uzlabošanā. Šogad es ceru vairāk pievērst uzmanību pilsētām un neaizsargātībai, jo īpaši ar mājokli saistītiem jautājumiem: mājokļa atņemšanas novēršanai, dzimumu līdztiesības politikai, enerģijas nabadzībai, migrācijai utt.
Īpaša uzmanība tiks pievērsta mūsu jaunajai platformai, lai dalītos ar iniciatīvas URBACT-Urban Innovative Actions “Pilsētas par tiesībām uz mājokli” (Cities engaging in the right to housing) rezultātiem. URBACT tīklu pilsētas, kas saistītas ar mājokli, bezpajumtniecību un neaizsargātību, piemēram, ROOF, SIBdev vai CITIES4CSR, dalīsies un demonstrēs savus piemērus. Mani interesē, kā platforma sasaistīsies ar plašākiem notikumiem, piemēram, ES ziņojumu par pieejamu un atbilstošu mājokli, kā arī ES Pilsētprogrammas (EU Urban Agenda) “Kultūra un kultūras mantojums” rīcību īstermiņa īres regulēšanā. 21. jūnijā notiks arī Portugāles ES prezidentūras konference, kas veltīta bezpajumtniecībai.”
6. Pilsētu izmēģinājuma tīkls, kas lokalizē ilgtspējīgas attīstības mērķus - IAM (Sustainable Development Goals)
“Esmu priecīga vadīt sagatavošanās darbus URBACT izmēģinājuma tīklam, kura mērķis ir atbalstīt ES pilsētu grupu, lai tā apmainītos, veidotu spējas un izstrādātu instrumentus diagnostikas, redzamības, plānošanas un uzraudzības izmērāmu darbību veikšanai un lokalizētu ANO ilgtspējīgas attīstības mērķus.
Pirmo reizi URBACT īpaši pievērsīsies IAM, kas aptver plašu ilgtspējīgas integrētas attīstības tēmu loku. Mēs strādājam sadarbībā ar Eiropas Vietējo un reģionālo pašvaldību padomi (The Council of European Municipalities and Regions - CEMR), izmantojot Pamatprincipu kopumu ilgtspējīgām Eiropas pilsētām (Reference Frameworks for Sustainable Cities - RFSC) rīku. Mēs sadarbojamies arī ar tādām organizācijām: Kopīgais pētniecības centrs (Joint Research Centre), Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija (Organisation for Economic Co-operation and Development), UN Habitat un ANO Ilgtspējīgas attīstības risinājumu tīkls (UN Sustainable Development Solutions Network). Informācijas apmaiņa ar pilsētām ārpus ES, kuras jau strādā, lai lokalizētu IAM, un mācīšanās no tām sniegs ieguldījumu, metodes, rīkus un iedvesmu partneriem: šī globālā perspektīva ir īpaši interesanta.
Paredzams, ka pilotprojekts tiks palaists 2021. gada martā un darbosies līdz 2022. gada septembrim. Tā ir iespēja palīdzēt palielināt izpratni par IAM un palielināt vietējo pašvaldību un ieinteresēto personu lomu “Globālās programmas 2030” pārveidošanā konkrēti vietējai politikai, aktīvi piedaloties Rīcības desmitgadē (Decade of Action), lai veidotu vēlamo nākotni. ”
7. URBACT Techplace kopienas veicināšana
“Digitālā pāreja ir notikusi ļoti strauji gan mūsu darba, gan pilsētu funkcionēšanas ziņā. Šogad es ar nepacietību gaidu, kad URBACT paplašinās TechPlace kopienu - es redzu reālu iespēju, lai tā kļūtu par tehnoloģiju ekosistēmu Eiropas pilsētās.
Būs iedvesmojoši gadījumu pētījumi un apmaiņas iespējas dažāda lieluma pilsētām, balstoties uz URBACT tīkliem, piemēram, DigiPlace un TechRevolution. Es ceru, ka tā būs arī iespēja saprast nepieciešamību pēc kapacitātes stiprināšanas - palīdzot pilsētas vadītājiem izprast digitālo vērtību pilsētas līmenī un to, kā veikt pareizās izmaiņas, lai digitālā pāreja darbotos visiem.
Kad sākās Covid-19, es biju viens no trim “digitālajiem draugiem”, kurus URBACT aicināja, lai palīdzētu pilsētām efektīvāk strādāt tiešsaistē ar starptautiskiem partneriem un URBACT vietējām grupām. Es ar nepacietību gaidu turpinājumu 2021. gadā: jaunais izaicinājums būs izlemt, kad ceļot. Sākt veidot jaunu darba veidu, jaunu digitālo un fizisko darba metožu hibrīdmodeli, ir kritisks uzdevums 2021. gadam. ”
8. Turpinājums URBACT panākumu un stipro pušu attīstīšanai
“Nākamo pāris mēnešu laikā mēs laipni aicināsim uz atkal tikšanos visus 436 pilsētas praktiķus no URBACT e-universitātes absolventiem, lai dalītos progresā, kas tika sasniegts pēc mūsu intensīvajām prasmju attīstīšanas darbnīcām 2020. gada rudenī. Pasākums būs tiešsaistē, taču tiks nodrošināta iespēja satikt savus darba grupu draugus, uzzināt jaunākās ziņas un izmēģināt dažas jaunas platformas funkcijas, lai veicinātu mijiedarbību, nejaušu tīklu veidošanu un uzturētu nepārvaramo URBACT kopienas garu.
2021. gadā būs vērojama arī mūsu Dzimumu līdztiesīgu pilsētu iniciatīva, jo mēs gūstam labumu no pašreizējā URBACT Gendered Landscape tīkla darba, lai dzimumu līdztiesības principus piemērotu visās pilsētu attīstības jomās.
Gribu pateikt, ka visvairāk sagaidu no 2021. gada iespēju personīgi satikt visus URBACT kolēģus un pilsētu partnerus. Cik liels būs prieks, kad mēs beidzot varēsim atkal paspiest roku, fiziski sanākt kopā un atgūt saiknes, kas ļauj mums padziļināti mācīties, kopīgi radīt un iedvesmoties vienam no otra. ”
Ko jūs visvairāk sagaidāt no URBACT programmas šajā gadā? Dodiet mums ziņu! Sekojiet URBACT sociālajos tīklos, lai uzzinātu vairāk par šiem un daudziem citiem pilsētu jautājumiem, kurus URBACT palīdzēs pilsētām risināt 2021. gadā.
Raksts oriģinālvalodā šeit.
Rakstu sagatavoja:
Anastasija Bizjajeva
URBACT Nacionālais kontaktpunkts Latvijā