Co je nového u měst v sítích Action Planning Networks?

Edited on 03/10/2024

URBACT sítě měst Action Planning Networks

Jakými tématy se všech 30 sítí měst Action Planning Networks zabývá a co se v jejich projektech aktuálně děje?

Sítě v číslech

Od 1. června 2023 do 31. prosince 2025 se 252 partnerů z 28 evropských zemí zapojilo do třiceti sítí měst Action Planning Networks (APN) v rámci programu URBACT IV. Za pomoci tohoto programu se snaží rozvíjet své znalosti a dovednosti, aby mohli pro řešení svých lokálních problémů společně navrhovat a vytvářet dlouhodobé plány Integrated Action Plans (IAP). Tyto plány posléze definují opatření, která by měla být realizována, a jejichž součástí je časový harmonogram, plány dále určují, kdo nese odpovědnost, náklady, jaké jsou zdroje financování, monitorovací ukazatele a hodnocení rizik.

Každá síť se skládá z tzv. Lead Partnera a dalších 8-10 projektových partnerů. Z 252 partnerů je v programu polovina nová, zatímco druhá polovina má již zkušenosti s programem URBACT III (2014-2020). 

Česko má v tomto typu sítí celkem 6 partnerů. Jsou to města Brno, Broumov, Hradec Králové (tato 3 města již mají předchozí zkušenosti s programem URBACT), Jablonec nad Nisou, Písek a Žďár nad Sázavou (tito 3 partneři jsou v programu URBACT nováčci).

APN grafy

 

Všechny schválené URBACT APN síťě měst (2023–2025) jsou v souladu s Politikou soudržnosti EU, a též přispívají k naplňování jejich pěti konkrétních Politických cílů – konkurenceschopnější a inteligentnější Evropa, Zelenější Evropa, Propojenější Evropa, Sociálnější a inkluzivnější Evropa a Evropa blíže občanům.

Kromě geografické rozmanitosti se 30 sítí vyznačuje také širokou škálou témat. Metoda URBACT, kterou se všechny sítě řídí, zajišťuje uplatňování integrovaného přístupu; jednoduše řečeno, bez ohledu na téma se zohledňují sociální, ekonomické, environmentální a územní aspekty. 

Abychom vám usnadnili orientaci v seznamu, seskupili jsme je zde podle jejich hlavních tematických okruhů: Participativní správa, územní plánování, místní rozvoj, klimatická opatření a sociální soudržnost.

 

Participativní správa

Sítě v rámci tohoto tematického okruhu se zaměřují na širokou škálu témat, včetně zapojení občanů, zdraví, lokalizace cílů udržitelného rozvoje a mnoha dalších. 

Síť Agents of Co-Existence, vedená městem Genk (Belgie), podporuje inovativní přístupy ke společenským výzvám a usiluje o inkluzivní místní politiky s aktivním zapojením komunit prostřednictvím posilování dovedností a kompetencí úředníků a vytváření nových organizačních struktur a kultur.

Hlavním cílem projektu Cities for Sustainability Governance, jehož Lead Partnerem je město Espoo (Finsko), je rozvoj procesů správy přizpůsobených místním podmínkám, konkrétně však s využitím cílů udržitelného rozvoje OSN (SDGs) jako strategického nástroje. Do této sítě měst je zapojeno i české město Jablonec nad Nisou.

Ze srdce Paříže (Francie) se evropská města zapojená do projektu CITIES@HEART snaží o vyvážené a inkluzivní centrum města pro všechny jeho uživatele, což zvrátí ztrátu atraktivity pro města bez ohledu na jejich velikost a původ.

Síť One Health 4 Cities, vedená Lyonem (Francie), si klade za cíl podporovat integraci přístupu One Health do urbánních strategií a projektů a rozvíjet nástroje, které umožní rozhodovacím orgánům a operačním týmům zvýšit pozitivní dopad urbánních projektů na blahobyt a zdraví lidí, zvířat a životního prostředí

 

Urbánní plánování

Sítě urbánního plánování se zabývají řadou aktuálních témat, jako je mobilita, dostupnost, udržitelnost, veřejná prostranství, územní soudržnost a vazby.

PUMA (Planning Urban Mobility Actions) pomáhá městům, jako je Liepaja (Lotyšsko), která je jejím Lead Partnerem, vypracovávat integrované akční plány mobility s cílem dosáhnout klimaticky neutrální a udržitelné mobility v malých a středně velkých městech. Zaměřuje se na lidi a upřednostňuje potřeby a blaho jednotlivců.

Cílem sítě S.M.ALL je "Sdílení urbánních řešení směřujících k dostupné a udržitelné mobilitě pro všechny". Pod vedením města Ferrara (Itálie) se pohybuje v komplexním prostředí dvou paradigmat mobility URBACT: inkluzivity a udržitelnosti.

Romagna Faentina (Itálie) stojí v čele sítě ECONNECTING - Zelenější a bližší komunity, která se zaměřuje na řešení udržitelné mobility mezi městem a venkovem v rámci území dostupnosti do 30 minut, navrhování a realizaci strategií proximity pro funkční oblasti město-venkov.

SCHOOLHOODS klade důraz na zdraví a bezpečnost dětí při bezpečné, ekologické a šťastné cestě do školy. Pod vedením města Rethymno (Řecko) pracují města patřící do této sítě URBACT ruku v ruce s žáky, rodiči a učiteli na spoluvytváření řešení umožňujících žákům aktivně chodit do školy po svých. Do sítě SCHOOLHOODS je jako partnerské město zapojeno Brno.

Od irského města Balbriggan až k protějším hranicím Evropy je hlavním cílem sítě EcoCore urychlit přechod k ekologickému způsobu života zejména v pracovním prostředí průmyslových oblastí partnerských měst, která přecházejí na nízkouhlíkové zdroje energie pro dopravu, vytápění a elektřinu.

V rámci svého poslání propojovat městské a venkovské komunity vede v současné době Creacció Agència d'Emprenedoria z města Vic (Španělsko) síť Beyond the Urban, která podporuje mobilitu mezi městem a venkovem prostřednictvím testování a zavádění udržitelných, dostupných a integrovaných řešení mobility se zaměřením na intermodalitu, víceúrovňovou správu, inkluzi, rovnost žen a mužů a digitální nástroje. Partnerským městem v této síti je také české město Hradec Králové.

 

Místní rozvoj

Místní ekonomika, územní marketing a digitální transformace jsou jen některá z témat, kterými se sítě pro místní rozvoj zabývají.

Síť C4TALENT, jejímž Lead Partnerem je město Nyíregyháza (Maďarsko), sleduje cíl budovat ve městech prostředí příznivé pro podnikání a startupy, aby se zmírnily dopady brain drain efektu a přilákali a udrželi talentovaní mladí odborníci.

Poté, co pandemie COVID-19 urychlila transformaci týkající se způsobu organizace práce, iniciovala Dubrovnická rozvojová agentura (Chorvatsko) síť Remote-IT, která řeší nové výzvy, s nimiž se města potýkají v souvislosti s budoucností práce, a to usnadněním práce na dálku a hybridní práce pro prosperující města.

Další chorvatské město vede síť místního akčního plánování rozvoje. Šibenik (Chorvatsko) stojí v čele projektu Obyvatelé budoucnosti (Residents of the future), který řeší problém vylidňování měst v rámci malých a středně velkých měst.

Hlavním cílem projektu METACITY, jehož Lead Partnerem je Fundão (Portugalsko), je zvýšit konkurenceschopnost malých a středně velkých technologicky uvědomělých měst využívajících příležitost zvýšit efektivitu služeb a spokojenost občanů za pomoci metaverse. Se stejným cílem je v této sítí zapojeno i české město Písek.

K digitální transformaci přispívá také projekt NextGen YouthWork, v jehož čele stojí město Eindhoven (Nizozemsko), které jde ještě o krok dál a zlepšuje online práci s mládeží prostřednictvím inovativních digitálních řešení na úrovni města.

Posílení “no-tech“ a digitálních místních komunit, které čelí specifickým výzvám z hlediska rozmanitosti, rovnosti žen a mužů a inkluze, je cílem TechDiversity, sítě složené z malých a středně velkých evropských měst vedené Trikalou (Řecko).

Projekt DIGI-INCLUSION vedený městem Mollet del Vallès (Španělsko) rovněž podporuje začleňování prostřednictvím digitálních nástrojů, řeší sociální vyloučení a posiluje digitální začleňování nejen tím, že poskytuje přístup k technologiím, ale také tím, že umožňuje lidem rozvíjet potřebné dovednosti a získat dostatečné postavení, aby mohli plně využívat příležitostí, které digitální svět nabízí.

Život ve městech pokračuje i po setmění. To je hlavní prohlášení sítě Cities After Dark. Tato síť, vedená městem Braga (Portugalsko), podporuje "noční ekonomiku" prostřednictvím aktivit, které jsou nezbytné pro fungování města 24 hodin denně a hrají významnou roli v globální ekonomice.

 

Klimatická opatření

Akční sítě pro klima se zabývají několika problémy: zelenou transformací, cirkulární ekonomikou, zeleným financováním a přeměnou veřejných prostor a dalšími tématy.

Síť COPE (Coherent Place-based Climate Action), jejímž motorem je Kodaň (Dánsko), posiluje zelený potenciál občanských akcí prostřednictvím lokálně založeného přístupu, který uznává občany a místní akční skupiny jako základní zúčastněné strany usilující o urychlení zelené transformace.

Síť měst LET'S GO CIRCULAR! se pod vedením Mnichova (Německo) zaměřuje na cirkulární transformaci měst. Tato síť se zabývá všemi otázkami relevantními pro holistickou strategii cirkulárních městských ekosystémů a podporuje inovativní řešení.

Partneři sítě BiodiverCity s podporou Dunaújvárosu (Maďarsko) jako Lead Partnera podporují a umožňují komunitám plánovat výkonná na přírodě založená řešení, podporují proenvironmentální chování občanů a vypracovávají plány ozelenění měst, čímž přispívají k naplňování strategie EU v oblasti biologické rozmanitosti.

In4Green je síť, v níž spolupracují průmyslová města v čele s Avilés (Španělsko), se společným závazkem: realizovat transformaci k zeleni v průmyslových oblastech/městech a zároveň zachovat konkurenceschopnost a inkluzivitu. Jedním z měst, v této síti, které si dalo závazek spolupráce, je také Žďár nad Sázavou.

Obnova "zapomenutých" městských oblastí v hodnotná místa pro obyvatele je posláním sítě GreenPlace. Cílem této sítě vedené Vratislaví (Polsko) je obnovit městské prostory a učinit je přívětivými pro obyvatele i životní prostředí, a to optimalizací využití stávajících zdrojů v kontextu ekologické krize, finanční a geopolitické situace.

 

Sociální soudržnost

Tematické sítě pro sociální soudržnost se zabývají různými tématy, od obnovy měst a tvorby míst až po gender, rovnost, rozmanitost a začlenění.

Pod vedením města Clermont Auvergne Métropole (Francie) je cílem FEMACT-Cities podpořit vypracování osmi "Místních akčních plánů pro genderovou rovnost" týkajících se hlavních výzev v oblasti svobody a posílení postavení žen prostřednictvím ochrany, vzdělávání, emancipace a ekonomické autonomie.

Genderovou rovností se zabývá také program GenProcure, který se zaměřuje na veřejné zakázky zohledňující rovnost žen a mužů a v jehož čele stojí Vila Nova de Famalicão (Portugalsko). Tato síť podporuje rovnost žen a mužů prostřednictvím operativních nákupů, dodávek a služeb ve veřejném sektoru.

Re-Gen je evropská síť měst vedená Veronou (Itálie), jejímž cílem je podporovat udržitelný rozvoj měst a sociální začlenění díky protagonismu studentů středních škol ve věku od 10 do 18 let ze znevýhodněného prostředí.

Projekt U.R. Impact vedený Cinisellem Balsamem (Itálie) upřednostňuje sociální dopady při obnově měst a zajišťuje sociální začlenění a rozvoj komunit při obnově měst. Do centra procesů staví občany a jejich sociální, ekonomické a environmentální blaho. Lepšího sociálního začleňování chce díky zapojení do této sítě dosáhnout i české město Broumov.

Hlavním cílem sítě Breaking Isolation (Prolomení izolace) řízené městem Agen (Francie), která bojuje proti izolaci vytvářením sociálních vazeb mezi mladými a staršími lidmi a podporou sociální rozmanitosti.

V zájmu budování inkluzivnější a odolnější společnosti síť WELDI podporuje místní orgány v posilování důstojné integrace nově příchozích migrantů. Při dosahování tohoto cíle spolupracují města této sítě v čele s Utrechtem (Nizozemsko) s migranty a dalšími obyvateli, jakož i s místními, národními a mezinárodními partnery.

Síť ARCHETHICS sdružuje evropská města, která spojuje přítomnost historického dědictví spojeného se složitou a kontroverzní historickou minulostí (totalitní režimy, sporné hranice atd.), jako je její Lead Partner Cesena (Itálie). Jejich cílem je proměnit historická dědictví v místa, kde mohou místní obyvatelé a návštěvníci sdílet znalosti a dospět k mnohostrannému pochopení minulosti a novým vizím do budoucna.

 

Sledujte cestu sítí

Toto je jen stručný přehled URBACT sítí měst Action Planning Networks, ale vedoucí experti jednotlivých sítí a zapojená města pravidělně publikují další postřehy! Cestu těchto sítí můžete sledovat na jejich projektových webových stránkách a sociálních sítích, inspirovat se jejich získanými zkušenostmi a vyzkoušet je ve svém vlastním městě.

Submitted by Markéta Horská on 09/07/2024
author image

Markéta Horská

See all articles